20.11.2019

Gala podsumowująca działania prewencyjno-promocyjne realizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi w roku 2019

W dniu 13 listopada 2019 roku w Sali Konferencyjnej Łódzkiego Parku Naukowo-Technologicznego Sp. z o.o. w Łodzi odbyło się uroczyste podsumowanie działań prewencyjno-promocyjnych podejmowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi w roku 2019.

Podczas uroczystej Gali wręczone zostały nagrody zwycięzcom etapu regionalnego XXVI edycji ogólnopolskiego konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”, w  którym udział wzięło 20 pracodawców. W konkursie „Buduj bezpiecznie” wzięło udział wykonawców 7 budów. Podczas spotkania wręczono również Dyplomy Państwowej Inspekcji Pracy 33 pracodawcom biorącym udział w programie przestrzegania prawa pracy w małych zakładach (zatrudniających do 9 pracowników). Dyplomy Państwowej Inspekcji Pracy otrzymało także 5 Zakładów Usług Leśnych.

Nagrody i dyplomy wręczyli Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, pełniąca obowiązki Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi  p.o. Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Prawno-Organizacyjnych Aleksandra Kępniak oraz Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy ds. Nadzoru Grażyna Ślawska.

W uroczystości wzięli udział również Zastępca Dyrektora Departamentu ds. Kadr i Szkoleń Głównego Inspektoratu Pracy Iwona Hadacz, Honorowy Duszpasterz Ludzi Pracy przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Łodzi Ks. kan. dr Grzegorz Michalski, Duszpasterz Rolników Archidiecezji Łódzkiej Ks. Jarosław Leśniak, a także przedstawiciele instytucji i urzędów naszego regionu, organizacji związków zawodowych i pracodawców z terenu województwa łódzkiego, stowarzyszeń działających w ochronie pracy. U uroczystej Gali udział wzięli również pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi zajmujący się prewencją, w tym nadinspektorzy i inspektorzy pracy, którzy wypromowali i ocenili firmy biorące udział w programach prewencyjnych PIP.

W XXVI edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” w 2019 r. na etapie województwa łódzkiego zwyciężyli:
- w kategorii zakładów pracy zatrudniających do 50 pracowników – LS POLAND Sp. z o.o. w Zduńskiej Woli,

- w kategorii zakładów pracy zatrudniających od 51 do 250 pracowników – HAGMED Sp. z o.o. Sp. K. w Rawie Mazowieckiej,
- w kategorii zakładów pracy zatrudniających powyżej 250 pracowników - UMA INVESTMENTS Sp. z o.o. w Kutnie.

Konkurs „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” jest konkursem ogólnopolskim, dlatego wyżej wymienieni zwycięzcy etapu wojewódzkiego wezmą udział w drugim etapie konkursu, którego Gala finałowa odbędzie się 26 listopada 2019 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.

W 2019 r. w województwie łódzkim w XXVI edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” II i III miejsca zajęli:

- w kategorii zakładów pracy zatrudniających od 51 do 250 pracowników:

II miejsce: Ceramika Tubądzin III Sp. z o.o. Sp. k. w Sieradzu,

III miejsce ex aequo:

SYZAN METAL Sp. z o.o.

SAWO RECYCLING Kazimierz Szałapski, Zbigniew Szałapski Sp.j. w Zgierzu,

- w kategorii zakładów pracy zatrudniających powyżej 250 pracowników:

II miejsce: JTI POLSKA Sp. z o.o. w Starym Gostkowie,

III miejsce: COKO-WERK POLSKA Sp. z o.o. w Łodzi.

 

Siedmiu uczestników konkursu „Buduj bezpiecznie” – wykonawców budów zaprezentował Starszy Inspektor Pracy Specjalista Artur Hennig.

Pierwsze miejsce zdobył ERBUD S.A z siedzibą w Warszawie za budowę Kompleksu Hotelowo-Biurowego Hilton Łódź, al. Kościuszki/Mickiewicza i Kompleksu Hotelowo-Biurowego Hilton Łódź, ul. Piotrkowska 155.

Drugie miejsce ex aequo osiągnęli:

- ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. z siedzibą w Jacewie za budowę basenu geotermalnego Poddębice ul. Mickiewicza 19,
- SKANSKA S.A. z siedzibą w Warszawie za budowę - rewitalizację Pałacu Steinertów, Łódź, ul. Piotrkowska 272 a i b.

Trzecie miejsce ex aequo zdobyli:

- ERBUD Operations Sp. z o.o. z siedzibą w Jasionce za budowę Zespołu Poradni Specjalistycznych i Serwerowni w budynku A2 CKD UM w Łodzi, Łódź ul. Pomorska,
- ALSTAL Grupa Budowlana Sp. z o.o. z siedzibą w Jacewie za budowę - modernizację Zajezdni Autobusowej MPK Łódź, ul. Limanowskiego 147/149.

 

Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek podczas swojego wystąpienia rozpoczynającego Galę przybliżył uczestnikom spotkania zasadność rozwijania przez Państwową Inspekcję Pracy inicjatyw  prewencyjno-promocyjnych. Podkreślił, że Konkurs „Pracodawca - Organizator Pracy Bezpiecznej” jest organizowany już po raz dwudziesty szósty. Początkowo konkurs w swoim założeniu miał służyć rozwojowi pracodawców niosąc w sobie ducha rywalizacji. Obecnie konkurs stał się nie tylko szansą zdobycia nagrody, ale przede wszystkim motywacją dla dalszego rozwoju każdej firmy, także w kierunku stałego monitorowania i poprawy warunków pracy. Uroczystość podsumowująca działania prewencyjno-promocyjne jest okazją do promowania pracodawców, dla których troska o bezpieczeństwo pracowników, przestrzeganie przepisów prawa pracy nie stanowi tylko uciążliwego obowiązku, ale są świadomym wyborem. Bez pasji, ciekawości i właściwej relacji pracownik-pracodawca nie ma prawdziwego, dobrego miejsca pracy.

 

Na naszej uroczystości Marszałka Województwa Łódzkiego reprezentował Kamil Jeziorski Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi, który przedstawił stan bezrobocia w województwie łódzkim, podkreślił także znaczenie współpracy pomiędzy naszymi instytucjami dla przestrzegania prawa pracy.

 

Niezwykle ważnym punktem Gali z racji jej wyjątkowo uroczystego w tym roku charakteru w związku z obchodami jubileuszu 100-lecia powstania Państwowej Inspekcji Pracy był referat wygłoszony przez Księdza Dominika Lubińskiego, doktora teologii moralnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie nt. „Uwarunkowania etycznego działania w przedsiębiorstwie w nauczaniu Kościoła”. Podczas swojego wystąpienia ksiądz przede wszystkim podkreślił, że godność człowieka pracy w procesie pracy jest sprawą najważniejszą. Zauważył, że człowiek zdobywa godność przez pracę. Wartościami kultury są troska, uczciwość i moralność, a także dbanie o porządek w firmie pozwalający wzmóc odpowiedzialność za pracownika. Podkreślił przy tym znaczenie oddziaływania na tym polu Kierownictwa firmy zwłaszcza przykładem swoich etycznych zachowań.

 

Następnie z pośród zaproszonych gości zabrał głos Tomasz Nowicki Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi, instytucji która jest naturalnym partnerem Państwowej Inspekcji Pracy w podejmowaniu działań na rzecz bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Podczas swojego wystąpienia wskazał na różne formy współpracy pomiędzy naszymi instytucjami, podkreślił przy tym owocną współpracą zwłaszcza w ramach działającej przy Okręgowym Inspektoracie Pracy w Łodzi Komisji ds. Bezpieczeństwa w Rolnictwie oraz we wspólnym organizowaniu konkursów dla rolników z województwa łódzkiego. Podkreślił, że jest szczególnie dumny z tego, że w tym roku zwycięzcom XVII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2019”, po raz pierwszy w historii konkursu zostało gospodarstwo rolne z województwa łódzkiego Państwa Anny i Mariusza Chrzanowskich ze wsi Nowy Chodów.

Podejmowane działania prewencyjno-promocyjne przez Państwową Inspekcję Pracy w ujęciu historycznym, w tym obecnie prowadzone przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi w ramach Kampanii „Szanuj życie! Bezpieczna praca w gospodarstwie rolnym” przedstawił Starszy Inspektor Pracy Główny Specjalista Janusz Krupa. W związku z wyjątkowo uroczystym charakterem tegorocznej Gali z okazji obchodów 100-lecia powstania Państwowej Inspekcji Pracy postanowiono uhonorować w sposób szczególny tegorocznych finalistów Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w 2019 r.” przyznając im pamiątkowe medale i dyplomy PIP za wdrożenie i promowanie bezpiecznych rozwiązań podnoszących poziom bezpieczeństwa w rolnictwie indywidualnym:
- Anna i Mariusz Chrzanowscy, Nowy Chodów, gmina Biała Rawska, powiat rawski    (I miejsce w Polsce i I miejsce w woj. łódzkim),
- Beata i Stanisław Dałkowie, Mięsośnia gmina Głowno, powiat zgierski (II miejsce w woj. łódzkim).
- Agnieszka i Robert Fiksowie, Turbowice, gmina Sadkowice, powiat rawski (III miejsce w woj. łódzkim).

Pamiątkowe medale i dyplomy finalistom Konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w 2019 r.” wręczyli Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek i p.o. Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi Aleksandra Kępniak.

Po rozstrzygnięciu tegorocznych konkursów oraz wręczeniu statuetek i dyplomów ich laureatom zaprezentowano pozostałe realizowane w 2019 roku przez Okręgowy Inspektorat Pracy w  Łodzi programy prewencyjno – promocyjne.:

- Starszy inspektor Pracy Specjalista Kami Kałużny zaprezentował założenia i przebieg Kampanii „Pracuję legalnie” w województwie łódzkim w latach 2017 -2019 oraz przedstawił regulamin i zachęcał do udziału w Konkursie „Najaktywniejszy Społeczny Inspektor Pracy”;

- Starszy Inspektor Pracy Leopold Wyrzykowski poruszył zagadnienie uczestnictwa pracodawców w programie prewencyjnym „Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach zajmujących się obróbką mięsa”;

- Starszy Specjalista Marta Kwiatkowska opowiedziała o programie prewencyjnym "Przeciwdziałanie negatywnym skutkom stresu w miejscu pracy”;

- Starszy Inspektor Pracy Specjalista Jacek Skwirus omówił program prewencyjny „Czas pracy kierowców a wypadki drogowe”;

- Starszy Inspektor Pracy Specjalista Artur Hennig zachęcał pracodawców do udziału w  programie prewencyjnym „Zarządzanie bhp – prewencja wypadkowa”;

- Starszy Inspektor Pracy Główny Specjalista Marek Kostrzewski zaprezentował program prewencyjny „Kultura Bezpieczeństwa”, który jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz opowiedział o konkursach dla pracowników młodocianych;

- Nadinspektor Pracy Dariusz Bończak przedstawił krótką informację o konkursie „Moja Bezpieczna Szkoła”, który organizowany jest już od 18 lat dla uczniów szkół podstawowych.

 

Podsumowania działań prewencyjno-promocyjnych realizowanych w roku 2019 w Okręgowym Inspektoracie w Łodzi dokonała oraz perspektywy ich kontynuowania w przyszłym roku przedstawiła Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Łodzi ds. Nadzoru Grażyna Ślawska. Podziękowała wszystkim pracodawcom za rok wytężonej pracy wspólnie z inspektorami na rzecz kształtowania w swoich firmach bezpiecznych warunków pracy w ramach konkursów oraz innych programów prewencyjnych realizowanych przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi. Wskazała, że w działaniach na rzecz bezpiecznych warunków pracy warto kierować się przesłaniem Św. Jana Pawła II, że „pierwszą podstawową wartością pracy jest sam człowiek – jej podmiot”. W procesie pracy najważniejszy jest bowiem człowiek, Jego godność, Jego najcenniejsze wartości, jakimi są Jego życie i zdrowie, na rzecz których podejmujemy wspólne działania. Zauważała za Św. Janem Pawłem II, że „Człowiek pracujący pragnie nie tylko należytej za swą pracę zapłaty, ale także uwzględnienia w samym procesie produkcji takich możliwości, ażeby mógł mieć poczucie, że pracując nawet na wspólnym, pracuje zarazem «na swoim».”. Dlatego życzyła pracodawcom, ażeby człowiek pracy w ich firmach mógł „zachować poczucie, że pracuje «na swoim»”, bo w przeciwnym razie powstaną nieobliczalne straty. Kończąc zachęciła pracodawców do uczestnictwa w konkursach oraz innych programach prewencyjno-promocyjnych, które będą realizowane w 2020 r. Podziękowała również swoim pracownikom za zorganizowanie tej uroczystości.

Tegoroczną wyjątkowo uroczystą z racji obchodów jubileuszu 100-lecia powstania Państwowej Inspekcji Pracy galę podsumowującą działania prewencyjno-promocyjne podejmowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi w roku 2019, uświetnił występ artystyczny uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi, na który złożyły się utwory i pieśni patriotyczne.

 

Wywiadu dotyczącego działań prewencyjno – promocyjnych Państwowej Inspekcji Pracy dla TVP 3 Łódź udzielił Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, a osoba reprezentująca jednego ze zwycięzców „Konkursu – Organizator Pracy Bezpiecznej” w województwie łódzkim – UMA INVESTMENTS Sp. z o.o. z Kutna podzieliła się z telewidzami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi podnoszenia standardów przy organizowaniu bezpiecznej pracy.

W wywiadzie dla „Radia Parada” podsumowano działania prewencyjno-promocyjne realizowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi w 2019 r.GIP Przejdź do GIP
Porady prawne
Wypadki


 • banner185270
 • banner49893
 • banner185265
 • banner185271
 • banner185266
 • banner185267
 • banner146297
 • banner201678
 • banner137411
 • banner205934
 • banner185268
 • banner49895
 • banner185269