Zaproszenie do udziału w programie prewencyjnym „Zarządzanie bhp - prewencja wypadkowa” 2021
Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy każdego roku ponad 2,3 miliona osób ponosi śmierć w miejscu pracy, wskutek wypadku lub choroby zawodowej. Konsekwencją wypadków jest cierpienie poszkodowanych i ich rodzin, jak również wymierne straty ekonomiczne. Jeśli już wypadek miał miejsce warto wyciągnąć z tego właściwe wnioski by zapobiec podobnym zdarzeniom w przyszłości.
Program prewencyjny Państwowej Inspekcji Pracy służy redukcji zagrożeń wypadkowych w zakładach, w których odnotowano wypadki przy pracy, poprzez:
- wykorzystanie zarządzania bezpieczeństwem pracy – jako skutecznego narzędzia prewencji wypadkowej w zakładach.
- zaangażowanie kierownictwa i pracowników w ocenę ryzyka zawodowego.
- planowanie i realizację działań zmniejszających ryzyko zawodowe oraz monitorowanie skuteczności stosowanych środków ochrony.
- zwrócenie uwagi na ekonomiczne aspekty bezpieczeństwa pracy, w tym na relację kosztów ubezpieczeniowych oraz kosztów wypadków przy pracy do nakładów na bezpieczne warunki pracy.
- upowszechnianie problematyki zarządzania bhp w ramach współpracy z partnerami społecznymi, organami nadzoru nad warunkami pracy, stowarzyszeniami branżowymi, organami samorządu terytorialnego i administracji publicznej, ekspertami, placówkami naukowo-badawczymi.
Do udziału w programie zapraszamy głównie pracodawców zatrudniających do 50 pracowników, prowadzących przedsiębiorstwo działające w branżach o podwyższonym wskaźniku wypadkowości oraz takie, w których w ostatnich latach miała miejsce zwiększona liczba wypadków przy pracy. Udział w programie jest dobrowolny i polega na przeprowadzeniu przez uczestników samokontroli pod kątem zarządzania bezpieczeństwem pracy w zakładzie, z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Państwową Inspekcję Pracy.
Przebieg programu:
Krok 1: Zgłoszenie. Zgłoszenie należy kierować do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi. Można to zrobić w ciągu całego roku (telefonicznie, listownie, osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: prewencja@lodz.pip.gov.pl).
Krok 2: Szkolenie. Szkolenia organizowane są przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi. Podczas szkolenia koordynator programu przekaże wiedzę w zakresie:
- jak korzystać z Listy kontrolnej z komentarzem,
- jak przeprowadzić analizę wypadków przy pracy, które miały miejsce w zakładzie,
- jak prawidłowo dokonać oceny ryzyka zawodowego,
- jak skorzystać z ankiety specjalistycznej służącej do rejestracji i weryfikacji działań naprawczych przeprowadzonych w zakładzie.
Krok 3: Działania korygujące w zakładzie pracy. W tym etapie, na podstawie zdobytej wiedzy, pracodawca przeprowadza działania korygujące w swojej firmie. Podjęte działania dokumentuje w ankiecie specjalistycznej otrzymanej podczas szkolenia, którą następnie odsyła do Okręgowego Inspektoratu Pracy.
Działania korygujące realizowane są w trzech blokach:
1. Ocena ryzyka zawodowego:
- zebranie aktualnych informacji potrzebnych do oceny ryzyka zawodowego,
- identyfikacja zagrożeń, których aktywizacja doprowadziła do wypadku,
- oszacowanie poziomu ryzyka zawodowego odrębnie dla każdego zagrożenia,
- wyznaczenie dopuszczalności ryzyka zawodowego odrębnie dla każdego zagrożenia,
- realizacja zaplanowanych działań korygujących lub zapobiegawczych,
- poinformowanie pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą (przed zaistnieniem wypadku),
- uaktualnienie oceny ryzyka zawodowego po zaistnieniu wypadku.
2. Dokumentacja powypadkowa:
- wystąpienie wypadków przy pracy w ostatnich 5 latach,
- wdrożenie na stanowiskach pracy koniecznych środków zmniejszających ryzyko wynikające z zagrożeń, których aktywacja doprowadziła do wypadków (w okresie kontrolnym),
- ocena prawidłowości ustalonych środków profilaktycznych po wypadkach analizowanych w okresie kontrolnym, w przypadku gdy w bieżącej kontroli wskazano powtarzające się okoliczności, przyczyny, maszyny, prace lub miejsca,
- ocena prawidłowości wdrożonych środków profilaktycznych po wypadkach o powtarzających się okolicznościach, przyczynach, maszynach, pracach lub miejscach (zaistniałych w okresie kontrolnym).
3. Spójność postępowania powypadkowego i oceny ryzyka zawodowego:
- uwzględnienie w uaktualnianym dokumencie oceny ryzyka środków i wniosków profilaktycznych ustalonych w protokole powypadkowym (spójność środków wynikających z oceny ryzyka ze środkami i wnioskami z protokołu powypadkowego);
- spójność wdrożonych środków wynikających z oceny ryzyka ze środkami i wnioskami z protokołu powypadkowego.
Krok 4: Audyt. Inspektor pracy oceni stopień realizacji założeń programu prewencyjnego. Kontrola audytowa nie ma charakteru represyjnego.
Bezpłatne materiały
Materiały informacyjno-szkoleniowe opracowane jako pomoc dla uczestników programu, które ułatwią identyfikację oraz eliminację nieprawidłowości w firmie:
W sprawie realizacji programu prosimy o kontakt z koordynatorem programu w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Łodzi st. inspektorem pracy – specjalistą Arturem Hennigiem na adres e-mail: artur.hennig@lodz.pip.gov.pl